N08DPA560K
INDUCTOR WOUND 56UH 1.35A SMD
product image
N08DPA560K Picture
SeekIC No. : 003462790 Detail
N08DPA560K: INDUCTOR WOUND 56UH 1.35A SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N08DPA560K
Series: - Manufacturer: Taiyo Yuden
Inductance: 56µH Current: 1.35A
Current - Saturation: - Current - Temperature Rise: -
Type: - Maximum Operating Temperature : + 140 C
Tolerance: ±10% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 190 mOhm Max Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: 8.3MHz Material - Core: -
Package / Case: 0.417" L x 0.354" W x 0.236" H (10.60mm x 9.00mm x 6.00mm) Mounting Type: Surface Mount
Type: -
DC Resistance (DCR): 190 mOhm Max
Tolerance: ±10%
Inductance: 56µH
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current: 1.35A
Series: -
Manufacturer: Taiyo Yuden
Frequency - Self Resonant: 8.3MHz
Package / Case: 0.417" L x 0.354" W x 0.236" H (10.60mm x 9.00mm x 6.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationN08DPA560K
VendorTaiyo Yuden
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance56H
Tolerance±10%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 1.35A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq8.3MHz
DC Resistance (DCR)190.0 mOhm Max