N08DPA561K
INDUCTOR WOUND 560UH .45A SMD
product image
N08DPA561K Picture
SeekIC No. : 003462791 Detail
N08DPA561K: INDUCTOR WOUND 560UH .45A SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N08DPA561K
Series: - Manufacturer: Taiyo Yuden
Inductance: 560µH Current: 450mA
Current - Saturation: - Current - Temperature Rise: -
Type: - Maximum Operating Temperature : + 140 C
Tolerance: ±10% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 1.7 Ohm Max Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: 2.4MHz Material - Core: -
Package / Case: 0.417" L x 0.354" W x 0.236" H (10.60mm x 9.00mm x 6.00mm) Mounting Type: Surface Mount
Type: -
DC Resistance (DCR): 1.7 Ohm Max
Current: 450mA
Tolerance: ±10%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant: 2.4MHz
Inductance: 560µH
Series: -
Manufacturer: Taiyo Yuden
Package / Case: 0.417" L x 0.354" W x 0.236" H (10.60mm x 9.00mm x 6.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationN08DPA561K
VendorTaiyo Yuden
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance560H
Tolerance±10%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 450mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq2.4MHz
DC Resistance (DCR)1.700 Ohm Max