PCJ0G561MCL1GS
Aluminum Organic Polymer Capacitors 4volts 560uF SMD Low ESR
product image
PCJ0G561MCL1GS Picture
SeekIC No. : 00786141 Detail
PCJ0G561MCL1GS: Aluminum Organic Polymer Capacitors 4volts 560uF SMD Low ESR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PCJ0G561MCL1GS
Quick Details
Capacitance : 560 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 4 Volts ESR : 14 mOhms
Description
Tolerance : 20 %
Packaging : Reel
Capacitance : 560 uF
Voltage Rating : 4 Volts
ESR : 14 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationPCJ0G561MCL1GS
VendorNichicon (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance560F
ESR (Equivalent Series Resistance)14.0 mOhm
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia x 0.276" H (8.00mm x 7.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingCut Tape (CT)
Tolerance±20%
Voltage Rating4V