PM400HSA120
MOD IPM SGL 1200V 400A
product image
PM400HSA120 Picture
SeekIC No. : 004131978 Detail
PM400HSA120: MOD IPM SGL 1200V 400A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM400HSA120
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: Half Phase Inverter Current: 400A
Voltage: 1200V Voltage - Isolation: 2500Vrms
Type: IGBT
Voltage: 1200V
Voltage - Isolation: 2500Vrms
Package / Case: Module
Current: 400A
Configuration: Half Phase Inverter
Parameters:
Technical/Catalog InformationPM400HSA120
TypeHigh Side/Low Side Driver
Voltage - Supply13.5 V ~ 16.5 V
On-State Resistance-
Current - Output / Channel400A
Current - Peak Output1200A
PackagingBulk
Input TypeInverting
Number of Outputs1
Operating Temperature-20°C ~ 100°C