PM400DSA060
MOD IPM DUAL 600V 400A
product image
PM400DSA060 Picture
SeekIC No. : 004131976 Detail
PM400DSA060: MOD IPM DUAL 600V 400A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM400DSA060
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 1 Phase Inverter Current: 400A
Voltage: 600V Voltage - Isolation: 2500Vrms
Description
Series: Intellimod™
Manufacturer: Powerex Inc
Type: IGBT
Voltage: 600V
Voltage - Isolation: 2500Vrms
Package / Case: Module
Current: 400A
Configuration: 1 Phase Inverter
Features:
`Complete Output Power
   Circuit
`Gate Drive Circuit
`Protection Logic
Short Circuit
Over Current
Over Temperature
Under Voltage
Application
· Inverters
· UPS
· Motion/Servo Control
· Power Supplies
Specifications
Tj = 25°C unless otherwise specified
Characteristics Symbol PM400DSA060 Units
Power Device Junction Temperature
Tj
-20 to 150
°C
Storage Temperature
Tstg
-40 to 125
°C
Case Operating Temperature
TC
-20 to 100
Mounting Torque, M6 Mounting Screws
26
in-lb
Mounting Torque, M6 Main Terminal Screws
26
in-lb
Module Weight (Typical)
630
Grams
Supply Voltage Protected by OC and SC (VD = 13.5 - 16.5V, Inverter Part)
VCC(prot.)
400
Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz Sinusoidal
VRMS
Volts
Control Sector
Supply Voltage Applied between (VP1-VPC, VN1-VNC)
VD
20
Input Voltage Applied between (CP1-VPC, CN1-VNC)
VCIN
10
Fault Output Supply Voltage (Applied between Fpo-Vpc and Fno-Vnc)
VFO
20
Fault Output Current
IFO
mA
IGBT Inverter Sector
Collector-Emitter Voltage (VD = 15V, VCIN = 5V)
VCES
600
Collector Current, ±
IC
400
Amperes
Peak Collector Current, ±
ICP
800
Amperes
Supply Voltage (Applied between C1 - E2)
VCC
450
Supply Voltage, Surge (Applied between C1 - E2)
Vcc(surge)
500
Collector Dissipation
PC
Watts
Description
Powerex Intellimod Intelligent Power Modules PM400DSA060 are isolated base modules designed for power switching applications operating at frequencies to 20kHz. Built-in control circuits of PM400DSA060 provide optimum gate drive and protection for the GBT and free-wheel diode power devices.
Parameters:
Technical/Catalog InformationPM400DSA060
VendorPowerex Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CaseModule
Mounting TypeScrew Mount
TypeHigh Side/Low Side Driver
Voltage - Supply13.5 V ~ 16.5 V
On-State Resistance-
Current - Output / Channel400A
Current - Peak Output800A
PackagingBulk
Input TypeInverting
Number of Outputs2
Operating Temperature-20°C ~ 100°C