PM400DVA060
MOD IPM V-SER DUAL 600V 400A
product image
PM400DVA060 Picture
SeekIC No. : 004131977 Detail
PM400DVA060: MOD IPM V-SER DUAL 600V 400A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM400DVA060
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 1 Phase Inverter Current: 400A
Voltage: 600V Voltage - Isolation: 2500Vrms
Type: IGBT
Voltage: 600V
Voltage - Isolation: 2500Vrms
Package / Case: Module
Current: 400A
Configuration: 1 Phase Inverter
Parameters:
Technical/Catalog InformationPM400DVA060
TypeHigh Side/Low Side Driver
Voltage - Supply13.5 V ~ 16.5 V
On-State Resistance-
Current - Output / Channel400A
Current - Peak Output800A
PackagingBulk
Input TypeInverting
Number of Outputs2
Operating Temperature-20°C ~ 100°C