PTK25-D48-T312
CONVERTER DC/DC 3.3V+/-12V OUT
product image
PTK25-D48-T312 Picture
SeekIC No. : 003623901 Detail
PTK25-D48-T312: CONVERTER DC/DC 3.3V+/-12V OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PTK25-D48-T312
Quick Details
Input Signal Type : Differential Series: V-Infinity PTK25
Manufacturer: CUI Inc Type: Isolated
Number of Outputs: 3 Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 72V Voltage - Output 1: 3.3V
Voltage - Output 2: 12V Voltage - Output 3: -12V
Current - Output (Max): 3.5A, 350mA, 350mA Power (Watts) - Manufacture Series: 25W
Voltage - Isolation: 500V Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) Packaging: -
Operating Temperature: -20°C ~ 71°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Features: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: -
Efficiency: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 25W
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 72V
Voltage - Isolation: 500V
Package / Case: 8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Number of Outputs: 3
Series: V-Infinity PTK25
Voltage - Output 2: 12V
Voltage - Output 3: -12V
Current - Output (Max): 3.5A, 350mA, 350mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationPTK25-D48-T312
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 72V
Output3.3V, ±12V
Power (Watts)19.95W
Number of Outputs3
1st Output3.3 VDC @ 3.5A
2nd Output12 VDC @ 350mA
3rd Output-12 VDC @ 350mA