QM100HY-2H
Features: • IC Collector current ........................ 100A• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1000V• hFE DC current gain............................... 75• Insulated Type• UL RecognizedApplicationInverters, Servo drives, DC motor controllers, NC equipment, ...
product image
QM100HY-2H Picture
SeekIC No. : 004468201 Detail
QM100HY-2H: Features: • IC Collector current ........................ 100A• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1000V• hFE DC current gain............................... 75• Insulat...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM100HY-2H
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• IC Collector current ........................ 100A
• VCEX Collector-emitter voltage ......... 1000V
• hFE DC current gain............................... 75
• Insulated Type
• UL Recognized
Application
Inverters, Servo drives, DC motor controllers, NC equipment, Welders
Specifications
Symbol Item Conditions Ratings UnitV
VCEX (SUS) Collector-Base Voltage IC=1A, VEB=2V 1000 V
VCEX Collector-Emitter Voltage
VBE=2V
1000 V
VCBO
Collector-base voltage
Emitter open 1000 V
VEBO
Emitter-Base Voltage
Collector open 7 V
IC
Collector Current DC 100 A
-IC
Collector reverse current
DC (forward diode current) 100 A
PC
Collector dissipation TC=25°C 800 W
IB
Base Current
DC 5 A
ICSM Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave) 1000 A
Tj
Junction Temperature -40~+150
Tstg Storage Temperature -40~+125
VISO Isolation Voltage Charged part to case, AC for 1 minute 2500 V
- Mounting Torque Main terminal screw M5
N.m
kg`cm
Mounting screw M6
N.m
20~30 kg`cm
Weight
Typical Value 210 g
Description
There is some information about the features of QM100HY-2H. (1)IC (collector current) is 100A; (2)VCEX (collector-emitter voltage) is 1000V; (3)hFE (DC current gain) is 75; (4)insulated type; (5)UL recognized.
The following is some information about the absolute maximum ratings of QM100HY-2H (Tj=25, unless otherwise noted). (1):VCEX(SUS) (collector-emitter voltage) is 1000 V at IC=1 A, VEB=2 V; (2):VCEX (collector-emitter voltage) is 1000 V at VEB=2 V; (3):VCBO (collector-base voltage) is 1000 V when emitter open; (4):VEBO (emitter-base voltage) is 7 V when collector open; (5):IC (collector current) is 100 A when DC; (6):-IC (collector reverse current) is 100 A when DC (forward diode current); (7):PC (collector dissipation) is 800 W at TC=25; (8):IB (base current) is 5 A when DC; (9):-ICSM (surge collector reverse current (forward diode current)) is 1000 A when peak value of one cycle of 60 Hz (half wave); (10):TJ (junction temperature) is from -40 to +150; (11):Tstg (storage temperature) is from -40 to +125; (12):Viso (isolation voltage) is 2500 V when charged part to case, AC for 1 minute.