REG101NA-2.5/250
Low Dropout (LDO) Regulators DMOS 100mA LDO Reg
product image
REG101NA-2.5/250 Picture
SeekIC No. : 00509647 Detail
REG101NA-2.5/250: Low Dropout (LDO) Regulators DMOS 100mA LDO Reg
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
REG101NA-2.5/250
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 10 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.01 V at 2 mA Output Current : 100 mA
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-5
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Current : 100 mA
Input Voltage MAX : 10 V
Output Voltage : 2.5 V
Package / Case : SOT-5
Dropout Voltage (Max) : 0.01 V at 2 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationREG101NA-2.5/250
VendorTexas Instruments (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Input1.8 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)130mA