SPW20N60C3
MOSFET COOL MOS N-CH 650V 20.7A
product image
SPW20N60C3 Picture
SeekIC No. : 00146723 Detail
SPW20N60C3: MOSFET COOL MOS N-CH 650V 20.7A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPW20N60C3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 20.7 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms
Package / Case : TO-247
Continuous Drain Current : 20.7 A
Features:
• New revolutionary high voltage technology
• Ultra low gate charge
• Periodic avalanche rated
• Extreme dv/dt rated
• High peak current capability
• Improved transconductance
Specifications
Parameter
Symbol
Value
Unit
Continuous drain current
TC = 25 °C
TC = 100 °C
ID
20.7
A
Pulsed drain current, tp limited by Tjmax
ID puls
62.1
Avalanche energy, single pulse
ID= 10A, VDD=50V
EAS
690
mJ
Avalanche energy, repetitive tAR limited by Tjmax1)
ID=20A, VDD=50V
EAR
1
Avalanche current, repetitive tAR limited by Tjmax
IAR
20
A
Reverse diode dv/dt
IS=20.7A, VDS=480V, Tj=125°C
dv/dt
6
V/ns
Gate source voltage static
VGS
±20
V
Gate source voltage AC (f >1Hz)
VGS
±30
Power dissipation
TC = 25 °C
Ptot
208
W
Operating and storage temperature
Tj , Tstg
°C
Description
The SPW20N60C3 is a high efficiency step-down PWM current mode switching regulator capable of providing up to 3 A of output current. The features of SPW20N60C3 are: (1)New revolutionary high voltage technology; (2)Ultra low gate charge; (3)Periodic avalanche rated; (4)Extreme dv/dt rated; (5)High peak current capability; (6)Improved transconductance.
The following is about the absolute maximum ratings of SPW20N60C3: (1)Positive power supply voltage: -0.3 to 20 V; (2)Positive supply voltage: -0.3 to 20 V; (3)Inhibit voltage: -0.3 to VIN_A V; (4)Output switch voltage: -0.3 to 20 V; (5)Feedback voltage: -0.3 to 2.5 V; (6)FB current: -1 to +1 mA; (7)Synchronization: -0.3 to 6 V; (8)Storage temperature range: -40 to 150 °C; (9)Operating junction temperature range: -25 to 125 °C.
The electrical characteristics of the SPW20N60C3 are: (1)Continuous drain current: 20.7A at TC = 25 °C and 13.1A at TC = 100 °C; (2)Pulsed drain current, tp limited by Tjmax: 62.1A; (3)Avalanche energy, single pulse ID = 10 A, VDD = 50 V: 690 mJ; (4)Avalanche energy, repetitive tAR limited by Tjmax1 ID = 20 A, VDD = 50 V: 1mJ; (5)Avalanche current, repetitive tAR limited by Tjmax: 20 A; (6)Reverse diode dv/dt IS=20.7A, VDS=480V, Tj=125°C: 6 V/ns; (7)Gate source voltage static: ±20 V; (8)Gate source voltage AC (f >1Hz): ±30V; (9)Power dissipation, TC = 25°C: 208 W; (10)Operating and storage temperature: -55 to +150 °C.
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPW20N60C3
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20.7A
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 13.1A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2400pF @ 25V
Power - Max208W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs114nC @ 10V