SPW21N50C3
MOSFET COOL MOS PWR TRANS 560V 21A
product image
SPW21N50C3 Picture
SeekIC No. : 00153626 Detail
SPW21N50C3: MOSFET COOL MOS PWR TRANS 560V 21A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SPW21N50C3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 21 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Continuous Drain Current : 21 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.19 Ohms
Package / Case : TO-247
Features:
• New revolutionary high voltage technology
• Ultra low gate charge
• Periodic avalanche rated
• Extreme dv/dt rated
• Ultra low effective capacitances
• Improved transconductance
Specifications
Parameter
Symbol
Value
Unit
Continuous drain current
TC = 25 °C
TC = 100 °C
ID
21
A
Pulsed drain current, tp limited by Tjmax
ID puls
63
Avalanche energy, single pulse
ID= 10A, VDD=50V
EAS
690
mJ
Avalanche energy, repetitive tAR limited by Tjmax1)
ID=21A, VDD=50V
EAR
1
Avalanche current, repetitive tAR limited by Tjmax
IAR
21
A
Reverse diode dv/dt
IS=21A, VDS=480V, Tj=125°C
dv/dt
6
V/ns
Gate source voltage static
VGS
±20
V
Gate source voltage AC (f >1Hz)
VGS
±30
Power dissipation
TC = 25 °C
Ptot
208
W
Operating and storage temperature
Tj , Tstg
°C
Parameters:
Technical/Catalog InformationSPW21N50C3
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)560V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C21A
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 13.1A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2400pF @ 25V
Power - Max208W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs95nC @ 10V