SRF2012-161Y
Common Mode Inductors (Chokes) CMC Inductors
product image
SRF2012-161Y Picture
SeekIC No. : 001170862 Detail
SRF2012-161Y: Common Mode Inductors (Chokes) CMC Inductors
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRF2012-161Y
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Impedance : 160 Ohms Tolerance : 25 %
Maximum DC Current : 300 mAmps Maximum DC Resistance : 0.4 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0805 (2012 metric) Series : SRF2012
Description
Inductance :
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 25 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Maximum DC Current : 300 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.4 Ohms
Package / Case : 0805 (2012 metric)
Impedance : 160 Ohms
Series : SRF2012
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRF2012-161Y
VendorBourns Inc.
CategoryFilters
Inductance-
Impedance160 Ohm
DC Resistance (DCR)400.0 mOhm Max
Current 300mA