SRR5018-150Y
Power Inductors 15uH
product image
SRR5018-150Y Picture
SeekIC No. : 001176418 Detail
SRR5018-150Y: Power Inductors 15uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5018-150Y
Quick Details
Inductance : 15 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.95 Amp Maximum DC Resistance : 190 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 32 MHz
Q Minimum : 12.7 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 15 uH
Maximum DC Current : 0.95 Amp
Self Resonant Frequency : 32 MHz
Maximum DC Resistance : 190 mOhms
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Q Minimum : 12.7
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5018-150Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance15H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.071" H (5.80mm x 5.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 950mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq12.7 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq32MHz
DC Resistance (DCR)190.0 mOhm Max