SRR5018-180Y
Power Inductors 18uH
product image
SRR5018-180Y Picture
SeekIC No. : 001180397 Detail
SRR5018-180Y: Power Inductors 18uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5018-180Y
Quick Details
Inductance : 18 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.9 Amp Maximum DC Resistance : 210 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 29 MHz
Q Minimum : 8.8 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 18 uH
Maximum DC Current : 0.9 Amp
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Self Resonant Frequency : 29 MHz
Q Minimum : 8.8
Maximum DC Resistance : 210 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5018-180Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance18H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.071" H (5.80mm x 5.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 900mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.8 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq29MHz
DC Resistance (DCR)210.0 mOhm Max