SRR6028-3R3Y
Power Inductors 3.3uH
product image
SRR6028-3R3Y Picture
SeekIC No. : 001180059 Detail
SRR6028-3R3Y: Power Inductors 3.3uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6028-3R3Y
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 3.3 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.5 Amps Maximum DC Resistance : 28 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 43 MHz
Q Minimum : 10 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Q Minimum : 10
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 3.3 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 28 mOhms
Maximum DC Current : 2.5 Amps
Self Resonant Frequency : 43 MHz
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6028-3R3Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3.3H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.110" H (6.80mm x 6.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.5A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq43MHz
DC Resistance (DCR)28.00 mOhm Max