SRR7032-100M
Power Inductors 10uH 20%
product image
SRR7032-100M Picture
SeekIC No. : 001177711 Detail
SRR7032-100M: Power Inductors 10uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7032-100M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.4 Amps Maximum DC Resistance : 0.068 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 35 MHz
Q Minimum : 25 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 10 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 1.4 Amps
Self Resonant Frequency : 35 MHz
Maximum DC Resistance : 0.068 Ohms
Q Minimum : 25
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7032-100M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.126" H (7.00mm x 7.00mm x 3.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.4A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq25 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq35MHz
DC Resistance (DCR)68.00 mOhm Max