SRR7032-101M
Power Inductors 100uH 20%
product image
SRR7032-101M Picture
SeekIC No. : 001179962 Detail
SRR7032-101M: Power Inductors 100uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7032-101M
Quick Details
Inductance : 100 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.45 Amp Maximum DC Resistance : 0.54 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 12 MHz
Q Minimum : 28 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Maximum DC Resistance : 0.54 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 12 MHz
Inductance : 100 uH
Maximum DC Current : 0.45 Amp
Q Minimum : 28
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7032-101M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance100H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.126" H (7.00mm x 7.00mm x 3.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 450mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq28 @ 796kHz
Self Resonant Freq12MHz
DC Resistance (DCR)540.0 mOhm Max