SRR7032-102M
Power Inductors 1000uH 20%
product image
SRR7032-102M Picture
SeekIC No. : 001181686 Detail
SRR7032-102M: Power Inductors 1000uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7032-102M
Quick Details
Inductance : 1 mH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.15 Amp Maximum DC Resistance : 5.4 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 3.1 MHz
Q Minimum : 120 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 1 mH
Maximum DC Current : 0.15 Amp
Self Resonant Frequency : 3.1 MHz
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Maximum DC Resistance : 5.4 Ohms
Q Minimum : 120
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7032-102M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1mH
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.126" H (7.00mm x 7.00mm x 3.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 150mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq120 @ 252kHz
Self Resonant Freq3.1MHz
DC Resistance (DCR)5.400 Ohm Max