SRR7032-151M
Power Inductors 150uH 20%
product image
SRR7032-151M Picture
SeekIC No. : 001181579 Detail
SRR7032-151M: Power Inductors 150uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7032-151M
Quick Details
Inductance : 150 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.37 Amp Maximum DC Resistance : 0.8 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 10 MHz
Q Minimum : 35 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 150 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 10 MHz
Maximum DC Resistance : 0.8 Ohms
Maximum DC Current : 0.37 Amp
Q Minimum : 35
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7032-151M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance150H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.126" H (7.00mm x 7.00mm x 3.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 370mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq35 @ 796kHz
Self Resonant Freq10MHz
DC Resistance (DCR)800.0 mOhm Max