SRR7032-221M
Power Inductors 220uH 20%
product image
SRR7032-221M Picture
SeekIC No. : 001176973 Detail
SRR7032-221M: Power Inductors 220uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7032-221M
Quick Details
Inductance : 220 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.3 Amp Maximum DC Resistance : 1.3 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 7.5 MHz
Q Minimum : 47 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 1.3 Ohms
Inductance : 220 uH
Maximum DC Current : 0.3 Amp
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Self Resonant Frequency : 7.5 MHz
Q Minimum : 47
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7032-221M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance220H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.126" H (7.00mm x 7.00mm x 3.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 300mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq47 @ 796kHz
Self Resonant Freq7.5MHz
DC Resistance (DCR)1.300 Ohm Max