SRR7032-330M
Power Inductors 33uH 20%
product image
SRR7032-330M Picture
SeekIC No. : 001175509 Detail
SRR7032-330M: Power Inductors 33uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7032-330M
Quick Details
Inductance : 33 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.76 Amp Maximum DC Resistance : 0.2 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 20 MHz
Q Minimum : 23 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 33 uH
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 20 MHz
Maximum DC Resistance : 0.2 Ohms
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Maximum DC Current : 0.76 Amp
Q Minimum : 23
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7032-330M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance33H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.126" H (7.00mm x 7.00mm x 3.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 760mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq23 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq20MHz
DC Resistance (DCR)200.0 mOhm Max