SRR7032-3R3M
Power Inductors 3.3uH 20%
product image
SRR7032-3R3M Picture
SeekIC No. : 001175521 Detail
SRR7032-3R3M: Power Inductors 3.3uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7032-3R3M
Quick Details
Inductance : 3.3 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 2.4 Amps Maximum DC Resistance : 0.027 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 55 MHz
Q Minimum : 16 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 2.4 Amps
Inductance : 3.3 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 55 MHz
Maximum DC Resistance : 0.027 Ohms
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Q Minimum : 16
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7032-3R3M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3.3H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.126" H (7.00mm x 7.00mm x 3.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.4A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq16 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq55MHz
DC Resistance (DCR)27.00 mOhm Max