SRR7032-470M
Power Inductors 47uH 20%
product image
SRR7032-470M Picture
SeekIC No. : 001177044 Detail
SRR7032-470M: Power Inductors 47uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7032-470M
Quick Details
Inductance : 47 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.67 Amp Maximum DC Resistance : 0.28 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 18 MHz
Q Minimum : 26 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 47 uH
Maximum DC Resistance : 0.28 Ohms
Self Resonant Frequency : 18 MHz
Q Minimum : 26
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Maximum DC Current : 0.67 Amp
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7032-470M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance47H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.126" H (7.00mm x 7.00mm x 3.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 670mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq26 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq18MHz
DC Resistance (DCR)280.0 mOhm Max