SRR7032-471M
Power Inductors 470uH 20%
product image
SRR7032-471M Picture
SeekIC No. : 001177946 Detail
SRR7032-471M: Power Inductors 470uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7032-471M
Quick Details
Inductance : 470 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.2 Amp Maximum DC Resistance : 2.4 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 5.1 MHz
Q Minimum : 34 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 0.2 Amp
Inductance : 470 uH
Maximum DC Resistance : 2.4 Ohms
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Q Minimum : 34
Self Resonant Frequency : 5.1 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7032-471M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance470H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.126" H (7.00mm x 7.00mm x 3.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 200mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq34 @ 796kHz
Self Resonant Freq5.1MHz
DC Resistance (DCR)2.400 Ohm Max