SRR7032-681M
Power Inductors 680uH 20%
product image
SRR7032-681M Picture
SeekIC No. : 001177246 Detail
SRR7032-681M: Power Inductors 680uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7032-681M
Quick Details
Inductance : 680 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.16 Amp Maximum DC Resistance : 3.75 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 3.8 MHz
Q Minimum : 58 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 680 uH
Maximum DC Current : 0.16 Amp
Self Resonant Frequency : 3.8 MHz
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 3.2 mm H
Q Minimum : 58
Maximum DC Resistance : 3.75 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7032-681M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance680H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.126" H (7.00mm x 7.00mm x 3.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 160mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq58 @ 796kHz
Self Resonant Freq3.8MHz
DC Resistance (DCR)3.750 Ohm Max