SRR7045-100M
Power Inductors 10uH 20%
product image
SRR7045-100M Picture
SeekIC No. : 001179786 Detail
SRR7045-100M: Power Inductors 10uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7045-100M
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 2 Amps Maximum DC Resistance : 0.042 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 25 MHz
Q Minimum : 30 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 10 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Q Minimum : 30
Maximum DC Current : 2 Amps
Self Resonant Frequency : 25 MHz
Maximum DC Resistance : 0.042 Ohms
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7045-100M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.177" H (7.00mm x 7.00mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq25MHz
DC Resistance (DCR)42.00 mOhm Max