SRR7045-101M
Power Inductors 100uH 20%
product image
SRR7045-101M Picture
SeekIC No. : 001181454 Detail
SRR7045-101M: Power Inductors 100uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7045-101M
Quick Details
Inductance : 100 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.65 Amp Maximum DC Resistance : 0.3 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 8 MHz
Q Minimum : 40 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Q Minimum : 40
Self Resonant Frequency : 8 MHz
Inductance : 100 uH
Maximum DC Current : 0.65 Amp
Maximum DC Resistance : 0.3 Ohms
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7045-101M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance100H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.177" H (7.00mm x 7.00mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 650mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 796kHz
Self Resonant Freq8MHz
DC Resistance (DCR)300.0 mOhm Max