SRR7045-150M
Power Inductors 15uH 20%
product image
SRR7045-150M Picture
SeekIC No. : 001183576 Detail
SRR7045-150M: Power Inductors 15uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7045-150M
Quick Details
Inductance : 15 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.6 Amps Maximum DC Resistance : 0.062 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 24 MHz
Q Minimum : 31 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 15 uH
Maximum DC Current : 1.6 Amps
Self Resonant Frequency : 24 MHz
Q Minimum : 31
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Maximum DC Resistance : 0.062 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7045-150M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance15H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.177" H (7.00mm x 7.00mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.6A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq31 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq24MHz
DC Resistance (DCR)62.00 mOhm Max