SRR7045-221M
Power Inductors 220uH 20%
product image
SRR7045-221M Picture
SeekIC No. : 001181587 Detail
SRR7045-221M: Power Inductors 220uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7045-221M
Quick Details
Inductance : 220 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.45 Amp Maximum DC Resistance : 0.7 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 5 MHz
Q Minimum : 44 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 5 MHz
Maximum DC Resistance : 0.7 Ohms
Inductance : 220 uH
Maximum DC Current : 0.45 Amp
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Q Minimum : 44
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7045-221M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance220H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.177" H (7.00mm x 7.00mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 450mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq44 @ 796kHz
Self Resonant Freq5MHz
DC Resistance (DCR)700.0 mOhm Max