SRR7045-471M
Power Inductors 470uH 20%
product image
SRR7045-471M Picture
SeekIC No. : 001175586 Detail
SRR7045-471M: Power Inductors 470uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7045-471M
Quick Details
Inductance : 470 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.32 Amp Maximum DC Resistance : 1.1 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 3 MHz
Q Minimum : 80 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Maximum DC Resistance : 1.1 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 470 uH
Self Resonant Frequency : 3 MHz
Maximum DC Current : 0.32 Amp
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Q Minimum : 80
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7045-471M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance470H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.177" H (7.00mm x 7.00mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 320mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq80 @ 796kHz
Self Resonant Freq3MHz
DC Resistance (DCR)1.100 Ohm Max