SRR7045-680M
Power Inductors 68uH 20%
product image
SRR7045-680M Picture
SeekIC No. : 001181732 Detail
SRR7045-680M: Power Inductors 68uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR7045-680M
Quick Details
Inductance : 68 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.77 Amp Maximum DC Resistance : 0.21 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 10 MHz
Q Minimum : 10 Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Package / Case :
Q Minimum : 10
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 68 uH
Self Resonant Frequency : 10 MHz
Maximum DC Resistance : 0.21 Ohms
Maximum DC Current : 0.77 Amp
Dimensions : 7 mm W x 7 mm L x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR7045-680M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance68H
Tolerance±20%
Package / Case0.276" L x 0.276" W x 0.177" H (7.00mm x 7.00mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 770mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq22 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq10MHz
DC Resistance (DCR)210.0 mOhm Max