SRU1038-1R5Y
Power Inductors 1.5uH 30%
product image
SRU1038-1R5Y Picture
SeekIC No. : 001181596 Detail
SRU1038-1R5Y: Power Inductors 1.5uH 30%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRU1038-1R5Y
Quick Details
Inductance : 1.5 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 7.2 Amps Maximum DC Resistance : 5.2 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 65 MHz
Q Minimum : 14 Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Shielding : Shielded
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 1.5 uH
Self Resonant Frequency : 65 MHz
Maximum DC Current : 7.2 Amps
Q Minimum : 14
Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Package / Case : 1038
Maximum DC Resistance : 5.2 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRU1038-1R5Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.5H
Tolerance±30%
Package / Case0.394" L x 0.394" W x 0.150" H (10.00mm x 10.00mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 7.2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq14 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq65MHz
DC Resistance (DCR)5.200 mOhm Max