SRU1038-330Y
Power Inductors 33uH
product image
SRU1038-330Y Picture
SeekIC No. : 001179599 Detail
SRU1038-330Y: Power Inductors 33uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRU1038-330Y
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 33 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.8 Amps Maximum DC Resistance : 86 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 10 MHz
Q Minimum : 22 Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Shielding : Shielded Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 1038
Description
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 33 uH
Shielding : Shielded
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 10 MHz
Maximum DC Current : 1.8 Amps
Maximum DC Resistance : 86 mOhms
Q Minimum : 22
Dimensions : 10 mm W x 10 mm L x 3.8 mm H
Package / Case : 1038
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRU1038-330Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance33H
Tolerance±30%
Package / Case0.394" L x 0.394" W x 0.150" H (10.00mm x 10.00mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.8A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq22 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq10MHz
DC Resistance (DCR)86.00 mOhm Max