STD30PF03LT4
MOSFET P-Ch 30 Volt 24 Amp
product image
STD30PF03LT4 Picture
SeekIC No. : 00149603 Detail
STD30PF03LT4: MOSFET P-Ch 30 Volt 24 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD30PF03LT4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 24 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 28 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Reel
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Transistor Polarity : P-Channel
Resistance Drain-Source RDS (on) : 28 mOhms
Package / Case : TO-252
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Continuous Drain Current : 24 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD30PF03LT4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C24A
Rds On (Max) @ Id, Vgs28 mOhm @ 12A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1670pF @ 25V
Power - Max70W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs28nC @ 5V