STD3NK100Z
MOSFET Hi Vltg NPN Zener SuperMESH
product image
STD3NK100Z Picture
SeekIC No. : 00150324 Detail
STD3NK100Z: MOSFET Hi Vltg NPN Zener SuperMESH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD3NK100Z
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 2.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : DPAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 2.5 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD3NK100Z
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C2.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6 Ohm @ 1.25A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 601pF @ 25V
Power - Max90W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V