STE30NK90Z
MOSFET N-Ch 900 Volt 30 Amp Zener SuperMESH
product image
STE30NK90Z Picture
SeekIC No. : 00163224 Detail
STE30NK90Z: MOSFET N-Ch 900 Volt 30 Amp Zener SuperMESH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STE30NK90Z
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 900 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 28 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.21 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : ISOTOP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 900 V
Continuous Drain Current : 28 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.21 Ohms
Package / Case : ISOTOP
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTE30NK90Z
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeChassis Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C28A
Rds On (Max) @ Id, Vgs260 mOhm @ 14A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 12000pF @ 25V
Power - Max500W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs490nC @ 10V