STE38NB50
MOSFET N-Ch 500 Volt 38 Amp
product image
STE38NB50 Picture
SeekIC No. : 00162097 Detail
STE38NB50: MOSFET N-Ch 500 Volt 38 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STE38NB50
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 38 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.13 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : ISOTOP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 38 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.13 Ohms
Package / Case : ISOTOP
Application
 HIGH CURRENT, HIGH SPEED SWITCHING
 SWITCH MODE POWER SUPPLY (SMPS)
 DC-AC CONVERTER FOR WELDING EQUIPMENT AND
   UNINTERRUPTABLE POWER SUPPLY AND MOTOR DRIVE
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VCES
Drain-source Voltage (VGS = 0)
500
V
VDGR
Drain- gate Voltage (RGS = 20 kW)