STE3300-16T3KI
CAP TANT 3300UF 16V 10% AXIAL
product image
STE3300-16T3KI Picture
SeekIC No. : 002986318 Detail
STE3300-16T3KI: CAP TANT 3300UF 16V 10% AXIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STE3300-16T3KI
  • Qty
  • 0~20
Quick Details
Series: SuperTan® Extended STE Manufacturer: Vishay Sprague
Capacitance: 3300µF Maximum Limiting Voltage : 3.5 V
Voltage - Rated: 16V Tolerance: ±10%
ESR (Equivalent Series Resistance): 200 mOhm Type: Hermetically Sealed
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Axial Size / Dimension: 0.406" Dia x 0.766" L (10.31mm x 19.46mm)
Height - Seated (Max): - Lead Spacing: -
Manufacturer Size Code: T3 Features: Wet Tantalum
Packaging: Tray
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Lead Spacing: -
Failure Rate: -
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Rated: 16V
Tolerance: ±10%
Manufacturer: Vishay Sprague
Package / Case: Axial
Height - Seated (Max): -
ESR (Equivalent Series Resistance): 200 mOhm
Type: Hermetically Sealed
Features: Wet Tantalum
Packaging: Tray
Series: SuperTan® Extended STE
Manufacturer Size Code: T3
Size / Dimension: 0.406" Dia x 0.766" L (10.31mm x 19.46mm)
Capacitance: 3300µF