STF42N65M5
MOSFET N-CH 65V 33A MDMESH
product image
STF42N65M5 Picture
SeekIC No. : 00150326 Detail
STF42N65M5: MOSFET N-CH 65V 33A MDMESH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STF42N65M5
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 33 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.079 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Continuous Drain Current : 33 A
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Drain-Source Breakdown Voltage : 650 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220FP
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.079 Ohms