STP16CP596B1R
IC LED DRIVER LINEAR 24-DIP
product image
STP16CP596B1R Picture
SeekIC No. : 003564119 Detail
STP16CP596B1R: IC LED DRIVER LINEAR 24-DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP16CP596B1R
Quick Details
Series: - Manufacturer: STMicroelectronics
Constant Current: Yes Type: -
Constant Voltage: - Topology: Linear, High Side
Number of Outputs: 16 Efficiency: -
Internal Driver: Yes Current - Output / Channel: -
Packaging : Box Type - Primary: LED Lighting Display, Signage, Automotive
Type - Secondary: - Frequency: 25MHz
Internal Switch(s): - Voltage - Supply: 3 V ~ 5.5 V
Voltage - Output: 16V Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 24-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package: 24-DIP
Packaging: Tube
Description
Series: -
Type: -
Constant Voltage: -
Efficiency: -
Current - Output / Channel: -
Internal Switch(s): -
Constant Current: Yes
Internal Driver: Yes
Type - Secondary: -
Voltage - Output: 16V
Number of Outputs: 16
Voltage - Supply: 3 V ~ 5.5 V
Type - Primary: LED Lighting Display, Signage, Automotive
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Topology: Linear, High Side
Frequency: 25MHz
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Manufacturer: STMicroelectronics
Package / Case: 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 24-DIP
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP16CP596B1R
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case24-DIP (300 mil)
Current - Output / Channel50mA
Number of Outputs16
TypeLinear (Serial Interface)
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Voltage - Output16V
TopologySmart
Frequency25MHz