STP16NM50N
MOSFET N Ch 600V 7A Pwr MESH IGBT
product image
STP16NM50N Picture
SeekIC No. : 00159808 Detail
STP16NM50N: MOSFET N Ch 600V 7A Pwr MESH IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP16NM50N
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 15 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.26 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 15 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.26 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP16NM50N
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C15A
Rds On (Max) @ Id, Vgs260 mOhm @ 7.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1200pF @ 50V
Power - Max125W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs38nC @ 10V