STP185N55F3
MOSFET N-channel 55V 3.5m Mosfet
product image
STP185N55F3 Picture
SeekIC No. : 00148642 Detail
STP185N55F3: MOSFET N-channel 55V 3.5m Mosfet
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP185N55F3
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 120 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0035 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Continuous Drain Current : 120 A
Package / Case : TO-220
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0035 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP185N55F3
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C120A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.8 mOhm @ 60A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 6800pF @ 25V
Power - Max330W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs100nC @ 10V