STP2NK100Z
MOSFET N-Channel 1000V Zener SuperMESH
product image
STP2NK100Z Picture
SeekIC No. : 00148391 Detail
STP2NK100Z: MOSFET N-Channel 1000V Zener SuperMESH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP2NK100Z
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 2 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8.5 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 2 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8.5 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP2NK100Z
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C1.85A
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.5 Ohm @ 900mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 499pF @ 25V
Power - Max70W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs16nC @ 10V