STP75NF68
MOSFET N-Ch, 68V-0.01ohms 80A
product image
STP75NF68 Picture
SeekIC No. : 00155582 Detail
STP75NF68: MOSFET N-Ch, 68V-0.01ohms 80A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP75NF68
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 68 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.014 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 80 A
Package / Case : TO-220
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.014 Ohms
Drain-Source Breakdown Voltage : 68 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP75NF68
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)68V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs14 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2550pF @ 25V
Power - Max190W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs75nC @ 10V