SUP90N15-18P-E3
MOSFET 150V 90A 375W 18mohm @ 10V
product image
SUP90N15-18P-E3 Picture
SeekIC No. : 00146471 Detail
SUP90N15-18P-E3: MOSFET 150V 90A 375W 18mohm @ 10V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SUP90N15-18P-E3
Mfg:
Vishay/Siliconix
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 90 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.018 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Continuous Drain Current : 90 A
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 150 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.018 Ohms