SWS60048
Linear and Switching Power Supplies 600W 48V 12.5A
product image
SWS60048 Picture
SeekIC No. : 002757956 Detail
SWS60048: Linear and Switching Power Supplies 600W 48V 12.5A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS60048
Mfg:
TDK-Lambda
Quick Details
Output Power Rating : 600 W Input Voltage : 115 VAC to 230 VAC
Output Voltage (Channel 1) : 48 V Output Current (Channel 1) : 12.5 A
Dimensions : 9.45 in L x 5.91 in W
Description
Product :
Commercial/Medical :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Output Voltage (Channel 3) :
Output Current (Channel 3) :
Mounting Style :
Number of Outputs :
Output Voltage (Channel 1) : 48 V
Output Power Rating : 600 W
Output Current (Channel 1) : 12.5 A
Input Voltage : 115 VAC to 230 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS60048
Number of Outputs1
Power (Watts)600W
Voltage - Output48V
Voltage - Input85 ~ 265VAC
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
1st Output48 VDC @ 12.5A