TAJT105K016RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 16V 1uF 10%
product image
TAJT105K016RNJ Picture
SeekIC No. : 001093143 Detail
TAJT105K016RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 16V 1uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJT105K016RNJ
Quick Details
Capacitance : 1 uF Voltage Rating : 16 Volts
ESR : 5 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3528
Height : 1.2 mm Mfr Case Code : T Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : TAJ
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 16 Volts
Case Code - mm : 3528
Capacitance : 1 uF
ESR : 5 Ohms
Height : 1.2 mm
Case Code - in : 1210
Mfr Case Code : T Case
Series : TAJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJT105K016RNJ
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / Case3528-12 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C