TAJT105K035RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 35V 1uF 10%
product image
TAJT105K035RNJ Picture
SeekIC No. : 001083594 Detail
TAJT105K035RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 35V 1uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJT105K035RNJ
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 1 uF Voltage Rating : 35 Volts
ESR : 6.5 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3528
Height : 1.2 mm Mfr Case Code : T Case
Description
Tolerance : 10 %
Case Code - mm : 3528
Capacitance : 1 uF
Height : 1.2 mm
Case Code - in : 1210
Voltage Rating : 35 Volts
Mfr Case Code : T Case
Series : TAJ
ESR : 6.5 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJT105K035RNJ
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 35V
Tolerance±10%
Package / Case3528-12 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C