TAJT105K020RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 1uF 10% Tol. 20v
product image
TAJT105K020RNJ Picture
SeekIC No. : 001086110 Detail
TAJT105K020RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 1uF 10% Tol. 20v
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJT105K020RNJ
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 1 uF Voltage Rating : 20 Volts
ESR : 9 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3528
Height : 1.2 mm Mfr Case Code : T Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : TAJ
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Case Code - mm : 3528
Capacitance : 1 uF
Voltage Rating : 20 Volts
Height : 1.2 mm
Case Code - in : 1210
Mfr Case Code : T Case
Series : TAJ
ESR : 9 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJT105K020RNJ
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 20V
Tolerance±10%
Package / Case3528-12 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)9.000 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C