TAJT106M006RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 10uF 20% Tol. 6.3v
product image
TAJT106M006RNJ Picture
SeekIC No. : 001094940 Detail
TAJT106M006RNJ: Tantalum Capacitors - Solid SMD 10uF 20% Tol. 6.3v
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
TAJT106M006RNJ
Quick Details
Capacitance : 10 uF Voltage Rating : 6.3 Volts
ESR : 4 Ohms Tolerance : 20 %
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3528
Height : 1.2 mm Mfr Case Code : T Case
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Case Code - mm : 3528
Voltage Rating : 6.3 Volts
Capacitance : 10 uF
Height : 1.2 mm
ESR : 4 Ohms
Series : TAJ
Parameters:
Technical/Catalog InformationTAJT106M006RNJ
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±20%
Package / Case3528-12 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C